niedziela, 29 września 2013

Koniec Lata !! Moje sukcesy i porażki po 1 roku działania

Zakończyło sie lato na moim balkonie i nadszedł czas porządków jesiennych. Znikneły krzaczki pomidorów i papryki. Pozostały zioła wieloletnie i truskawki pnące do przezimowania.
Na początek wymienie to z czego jestem zadowolona:
Po pierwsze truskawki ! Rosną i rozwijają się niesamowicie i pną do góry. W pierwszym roku wysypu owoców  nie było, ale nieurodzaju także nie. Nawet kilka dni temu zjadłam czerwoną truskawkę z mojego krzaczka.Zobaczymy jak to będzie w przyszłym roku.
zioła :  opróćz bazylii, któa niewiadomo dlaczego nieustannie mi żółkła:( . Pozostałe zioła sprawdziły się rewelacyjnie i fajnie jest mieć stały dostęp do rozmarynu do pieczonych ziemniaczków, czy lubczyku do rosołu :)  W przyszłym roku ziół będzie jeszcze więcej. Napewno mój ogród wzbogaci się o majeranek, estragon i czomber, których w tym roku zabrakło.
Pomidorki koktajlowe : pomysł fajny, ale ja popełniłam sporo błędów. Pomidorki potrzebują duża miejsca. Lepiej mieć mniej sadzonek, a zainwestować duze albo bardzo duze doniczki. Z moich skrzynek balkonowych plony były, ale napewno więcej by ich było gdyby miały więcej miejsca w doniczce. Posadziłam kilka sadzonek na działce, więc miałam porównania :)
Podobna sytuacja w przypadku papryczek - ostrych lub słodkich. Miałam spory plon, ale zapewne byłby większy, gdyby korzenie miały więcej miejsca.
Cukinia na balkonie wygląda ślicznie, ze wzgłędu na dużą ilość ładnych żółtych kwiatów, ale zajmuje bardzo dużo miejsca, więc w przyszłym roku raczej zrezygnuję.  Uprawa bakłażana się nie udała. Pojawiły się pąki kwiatowe, któe przed rozwinięciem usychały  :(
Podsumowując mimo kilku niepowodzeń juz teraz nie mogę doczekać się wiosny, aby siać, robić rozsady pomidorków, papryki, ziół :)  W przyszłym roku na balkonie będzie jeszcze piękniej, a tymczasem w okresie zimowym pozostaje niewielka uprawa parapetowa :)

sobota, 28 września 2013

Lawenda



Lawenda jest wieloletnią rośliną ozdobną, ale jednocześnie uprawną, gdyż wykorzystywana jest do celów leczniczych oraz w kosmetyce

Lawenda jest bardzo łatwa w uprawie balkonowej, a zapach jej pięknych ozdobnych kwiatów unosi się dosłownie wszędzie.
Wymagania lawendy :
·         ziemia przepuszczalna z dużą ilością wapnia
·         stanowisko słoneczne nieosłonięte całkowicie od wiatru
·         wymaga regularnego podlewania i przycinania w celu wytwarzania nowych pędów.

Kwiat lawendy jest niezwykle bogaty w oleje eteryczne, który ma zastosowanie zarówno w kosmetyce jak i w kuchni.
Szerokim zastosowaniem cieszą się też wysuszone kwiaty lawendy, z których można wytwarzać pachnące ozdoby wnętrz lub dodawać do wszelkiego rodzaju kompozycji kwiatowych lub suchych bukietów. Włożone do szafy z ubraniami odstraszają mole i dodatkowo nadają też bardzo przyjemny zapach naszym ubraniom.
Herbatka z lawendy w stanach napięcia nerwowego, stresu, dolegliwościach żołądkowych na tle nerwowym. Działa uspokajająco, przeciwskurczowo, antyseptycznie i wiatropędnie, wspomaga także trawienie. Wypicie napoju rano i wieczorem po posiłku działa jako łagodny środek uspokajający.


Z lawendy można bardzo łatwo i szybko przygotować olejek lawendowy :

Potrzebujemy :  słoiczek ,kwiaty lawendy, olej ( oliwa z oliwek lub np. olej  jojoba, olej ze słodkich migdałów), ,

Sposób przygotowania : słoiczek wypełniamy gęsto kwiatami lawendy i zalewamy lekko podgrzanym olejem. Zakręcamy go szczelnie i odstawiamy na miesiąc w ciemnym i chłodnym miejscu. Co jakiś czas należy wstrząsnąć słoikiem. Po miesiącu odcedzamy miksturę i przelewamy olejek do butelki z ciemnego szkła.  Gotowe ! 
Zastosowanie olejku : masaże, kąpiele.    Olejek lawendowy zapobiega gromadzeniu się płynów w organizmie dzięki czemu może być wykorzystywany w leczeniu cellulitu J